Upozornění: Některé rady uvedené na těchto stránkách již mohou být neaktuální, nemusí proto odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i na jiných místech.

Jak si říct o vyšší mzdu

Text uveřejněn 10-6-2014

Vaše výdaje rostou, ale plat máte neustále stejný, i přesto, že svou práci vykonáváte dobře a jste u dané společnosti řadu let? Je čas dodat si odvahu a požádat o zvýšení platu. Ano, může se stát, že nepochodíte, ale také je poměrně reálná šance na úspěch a určitě to stojí za zkoušku.

Vhodné načasování

Základem je zažádat ve vhodnou dobu, a tím nemyslíme jen denní dobu, ale spíše období, kterým firma prochází. Jakmile se příliš nedaří a všichni jsou ve stresu, není to rozhodně doporučitelné a raději počkejte. Rovněž posečkejte, pokud se vám zrovna něco příliš nepovedlo. Svého nadřízeného nejlépe požádejte o osobní schůzku, přičemž detailně nesdělujte její účel, spíše pouze naznačte, abyste nebyli okamžitě odmítnuti. Vhodná nebývá doba před obědem, kdy má šéf málo času a hlad.Slušnost na prvním místě

Jednejte slušně a profesionálně. Zachovejte si hrdost, ať už bude reakce nadřízeného jakákoliv nebo vás odmítne. Věty typu: Pokud mi nepřidáte, odcházím“, nebo „Jinde mají za stejnou práci více“ se mohou obrátit proti vám a je možné, že o práci přijdete.

Vyzdvihněte své silné stránky

Poukažte na to, v čem vynikáte, čím jste pro firmu přínosem a ukažte, co ve vás je, podobně jako u pracovního pohovoru. Pokud máte nějaké nápady, které by společnosti mohly prospět, sem s nimi. Ukažte, že přijít o vás by byla pro společnost ztráta, na správné argumenty bude většina nadřízených slyšet.

Proč chcete plat zvýšit?

Otázka „Proč chcete plat zvýšit?“ pravděpodobně přijde, proto se na ni připravte. Sdělte své cíle nebo životní situaci. Je možné, že jste se museli přestěhovat, přibyl další člen rodiny nebo vaše dítě nastoupilo na vysokou školu. Pádné argumenty jsou na místě. Reálné bývá zvýšení platu o 5 až 20 procent.

Vyjednávejte a nehádejte se

Nechce vám šéf vyhovět? Zachovejte chladnou hlavu. Zkuste vyjednávat, o něco snížit svůj požadavek nebo se zeptat, za jakých podmínek by vám byl ochoten přidat. Hádkou pouze zhoršíte vzájemné vztahy a nic se nezlepší.


V případě, že jste neuspěli a cítíte, že je potřeba i přesto vydělávat více, poohlédněte se po jiném zaměstnání. Víte, jakým způsobem je v ČR možné ukončit zaměstnanecký poměr?

  • klasickou výpovědí s dvouměsíční výpovědní lhůtou
  • dohodou o rozvázání pracovního poměru
  • zrušením ve zkušební době
  • okamžitým zrušením (pouze ze závažných důvodů definovaným zákoníkem práce)Finanční tipy:

Nebankovní půjčky:

Doporučujeme:

Pokud si půjčujete peníze a potřebujete si spočítat, kolik konkrétně budete splácet při daném úroku a zvolené době splatnosti, pomůže Vám nástroj zvaný kalkulačka půjčky. Pro produkty nebankovní společnosti HomeCredit pak slouží Kalkulačka půjčky Home Credit. Více o výpočtech úroků se můžete dozvědět na této těchto stránkách.

Kupujete si na internetu elektroniku, spotřební zboží, vybavení pro dům a zahradu a potřebujete si porovnat cenu zboží? Využívejte službu Zboží.cz - více o tomto pomocníkovi čtěte zde.

© 2024 INFINEA Finance, s.r.o., všechna práva vyhrazena. Půjčka-20000-do-hodiny.cz
Stránky mají pouze informativní charakter a není možné u jejich provozovatele sjednat úvěr.