Upozornění: Některé rady uvedené na těchto stránkách již mohou být neaktuální, nemusí proto odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i na jiných místech.

Co je rozhodčí doložka


Text uveřejněn 15-6-2014

Rozhodčí doložka aneb pojem, který uslyšíte v životě celkem často, ale je dost možné, že nebudete vědět, o co jde. Pojem rozhodčí doložka je dodatek smlouvy chránící věřitele i dlužníka. Tato doložka je dokladem o domluvě mezi oběma stranami. Pokud by vznikl nějaký spor, rozhodčí doložka je tu od toho, aby s jeho vyřešením pomohla. Doložka vám ovšem nedává 100% šanci, že případný spor vyhrajete.


Použití rozhodčí doložky

Když máte sepsánu rozhodčí doložku, v případě že ohledně smlouvy vznikne spor, jeho řešení doložka podstatně urychlí. Spor nebude řešit soud, ale bude řešen pouze rozhodčím řízením. Rozhodčí řízení je přesně upraveno zákonem, a má tedy striktní pravidla. Rychlost vyřešení sporu je tedy velkou výhodou rozhodčí doložky. Doložka je také důležitá hlavně pro věřitele. Dlužník doložku většinou vyžadovat nebude a někdy jí dokonce odmítne podepsat.Doložka pro věřitele a dlužníka

Pokud jste v roli dlužníka, dejte si na rozhodčí doložku pozor, může vás dostat do potíží. Podepsáním doložky se upisujete věřiteli. Věřitel má v tomto případě svého rozhodce, kterého platí a je tedy skoro 100%, že bude rozhodnuto ve prospěch věřitele. Většina společností už dnes doložku nepoužívá, ale například Essox nebo Home Credit ano. Banky doložku již nepoužívají, kvůli její nepřiměřenosti při řešení sporu. Dlužník neboli spotřebitel by doložku raději podepisovat neměl, je to však zcela na vás. Určitě je důležité jí pořádně prostudovat, a pokud něčemu nebudete rozumět, poraďte se s právníkem nebo se podívejte na internet, jestli někdo podobný problém již neřešil.
Finanční tipy:

Nebankovní půjčky:

Starší články:

Doporučujeme:

Pokud si půjčujete peníze a potřebujete si spočítat, kolik konkrétně budete splácet při daném úroku a zvolené době splatnosti, pomůže Vám nástroj zvaný kalkulačka půjčky. Pro produkty nebankovní společnosti HomeCredit pak slouží Kalkulačka půjčky Home Credit. Více o výpočtech úroků se můžete dozvědět na této těchto stránkách.

Kupujete si na internetu elektroniku, spotřební zboží, vybavení pro dům a zahradu a potřebujete si porovnat cenu zboží? Využívejte službu Zboží.cz - více o tomto pomocníkovi čtěte zde.

© 2024 INFINEA Finance, s.r.o., všechna práva vyhrazena. Půjčka-20000-do-hodiny.cz
Stránky mají pouze informativní charakter a není možné u jejich provozovatele sjednat úvěr.