Upozornění: Některé rady uvedené na těchto stránkách již mohou být neaktuální, nemusí proto odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i na jiných místech.

Jak používat kontokorent

Text uveřejněn 11-5-2014

S kontokorentem už jste se možná setkali a ani o tom nevíte. Například pokud máte účet u České spořitelny, je tam tahle možnost nabízena při zakládání účtu a hodně lidí ji odsouhlasí a ani neví, na co jim bude. Jedná se vlastně o úvěr, který je limitován nějakou částkou.

Jinak řečeno jde tu o úvěrový limit, ke kterému se vážou i určité poplatky. Uvedeme si příklad: zakládáte si účet a je vám nabídnuto sjednání kontokorentu. To neznamená, že tímto dnem získáváte půjčku a musíte jí splácet! Jde o to, že na svém běžném účtu budete mít vždy nějakou část peněz navíc, která nebude vaše, ale bude patřit bance a vy z ní můžete kdykoliv čerpat a jít jakoby do mínusu.Jak efektivně používat kontokorent

Kontokorent je poměrně zrádná věcička a je nutné ho umět efektivně využít. Za prvé si při sjednávání uvědomte, že jsou to další poplatky navíc, protože vám bude každý měsíc kromě poplatku za běžný účet účtován také poplatek za vedení kontokorentu. Druhá věc je, že kontokorent má podstatně větší úrokovou sazbu než běžný úvěr.

Úroky mohou dosáhnout totiž až 30%. Vy si můžete sjednat kontokorent třeba jen na 5000Kč nebo také na 100 000Kč, je důležité si uvědomit, kolik peněz opravdu budete v nouzi potřebovat a zda při nějakém větším problému nebude lepší sáhnout po spotřebitelském úvěru nebo jen nebankovní půjčce. Další věc, kterou je důležité vědět, je poplatek za nevyužitou částku kontokorentu. Když už tedy použijete nějakou částku, ujistěte se, zda se vám to opravdu vyplatí. Abyste nepřečerpali 100Kč a poplatek potom nebyl vyšší než váš dluh.

V čem jsou výhody kontokorentu

Kontokorent má i své výhody. Můžete okamžitě čerpat peníze, když třeba potřebujete zaplatit nákup a neuvědomili jste si, že výplata ještě nepřišla. Úroky se neplatí po celou dobu, ale jenom za období, kdy dlužíte. Největší výhodou potom je fakt, že k jeho čerpání a splácení nemusíte uvádět žádné důvody. Kontokorent poskytuje kromě České spořitelny i Komerční banka nebo třeba ČSOB.
Finanční tipy:

Nebankovní půjčky:

Starší články:

Doporučujeme:

Pokud si půjčujete peníze a potřebujete si spočítat, kolik konkrétně budete splácet při daném úroku a zvolené době splatnosti, pomůže Vám nástroj zvaný kalkulačka půjčky. Pro produkty nebankovní společnosti HomeCredit pak slouží Kalkulačka půjčky Home Credit. Více o výpočtech úroků se můžete dozvědět na této těchto stránkách.

Kupujete si na internetu elektroniku, spotřební zboží, vybavení pro dům a zahradu a potřebujete si porovnat cenu zboží? Využívejte službu Zboží.cz - více o tomto pomocníkovi čtěte zde.

© 2024 INFINEA Finance, s.r.o., všechna práva vyhrazena. Půjčka-20000-do-hodiny.cz
Stránky mají pouze informativní charakter a není možné u jejich provozovatele sjednat úvěr.